Prietarai - skaičius 13
Numerologija

Skaičius 13: bijome gerokai labiau nei derėtų

13-tosios dienos penktadienį, jei tik galėtumėte, mielai užsibarikaduotumėte tarp keturių sienų ir lauktumėte, kol ši pragariška diena, nepalietusi jūsų savo nesėkmę nešančia ranka, praeis? Nesidrovėkite savo baimės – jūs toks tikrai ne vienas.

Nuo fobijos skaičiui 13 (ši baimė net turi savo pavadinimą – triskadekafobija) kenčia kas ketvirtas europietis ir, remiantis istoriniais šaltiniais, tai nėra šių dienų mados reikalas. 13-ta diena priversdavo nuožmųjį Napoleoną susilaikyti nuo kovų ir naujų teritorijų užgrobimų, o Johaną Volfgangą Gėtę – laikinai atidėti į šalį kūrybinius užsiėmimus.

Ar po šiuo skaičiumi tikrai slepiasi nelaimės, ar tai tiesiog tėra per daug išpūstas burbulas, kurio atgarsiai persiduoda iš kartos į kartą?

Žvilgsnis į skaičių 13 iš skirtingų perspektyvų

Istorija, religija, mitologija, astrologija bei kitos sritys: tikriausiai nėra kito, dažniau minimo skaičiaus nei populiarusis 13. Galbūt tai, ką simbolizuoja šis skaičius skirtingose srityse, ir slepia jo magišką galią?

Numerologai 13 vadina karminės skolos skaičiumi, simbolizuojančiu kovą tarp gėrio bei blogio.

Užsiimantys magija mėgsta skaičių  13. Tai – gimimo, mirties bei transformacijos simbolis.

 Klasikinės astrologijos specialistai kalba tik apie 12 zodiako ženklų, tad skaičius 13 šiems nieko nereiškia. Tačiau atskilusios atšakos atstovai teigia, jog tarp Skorpiono ir Šaulio reikėtų įterpti 13-tąjį – Gyvatnešio zodiaką. Manoma, jog žvaigždės po šiuo ženklu gimusiam žmogui yra numačiusios spalvingą ir kontrastų kupiną gyvenimą.

 Kada gali būti geresnis laikas atsikąsti uždrausto vaisiaus ir taip užtraukti visoms ateinančioms kartoms Dievo rūstybę, jei ne penktadienį, 13-tąją mėnesio dieną? Manoma, jog būtent tada šį „pokštą“ ir iškrėtė Ieva bei Adomas – pirmieji žmonės. Judas, 13-tasis apaštalas, išdavęs Jėzų per Paskutinę vakarienę – dar viena sąsaja tarp šio skaičiaus bei religijos.

 Niūrų skaičiaus 13 ryšį su mirtimi galima įžvelgti ir vartant istorinius archyvus. Tais gūdžiais laikais, kai dar buvo vykdomos mirties bausmės (nors ką ten gūdžiais – paskutinis viešas giljotinavimas įvyko…1977 metais), Didžiojoje Britanijoje skaičius 13 buvo neatsiejamas nuo egzekucijos: 13 žingsnių, skiriančių pasmerktąjį nuo kartuvių, 13 kartų užveržiama virvė, 13 su puse pensų, mokamų budeliui už darbą…Tikriausiai net nereikia sakyti, kurią savaitės dieną buvo įprasta atlikti mirties bausmę.

Bėgimas nuo skaičiaus 13 nesiliauja ir šiandien

Atrodo, jog visuomenės modernizacija požiūrio į skaičių 13 nelabai tepakeitė. Apeiti šio keliamą pavojų bandoma ne tik individualiomis pastangomis, bet ir…valstybiniu mastu. Jei Amerikoje norėsite pakliūti į 13-tą namo aukštą, susidursite su sunkumais: tarp 12 ir 14 aukštų yra įsiterpęs 12A – tai ir bus jūsų tikslas.

Amerikiečiai, konkrečiau – Indianos valstijos gyventojai, turi dar vieną keistą prietarą: juodų kačių savininkai, prieš išleisdami savo augintinį laukan penktadienį, 13 dieną, privalo šiam po kaklu pakabinti varpelį. Skrisdami Amerikos ar Italijos avialinijomis, į tryliktą eilę bilietą nenupirksite – tokios tiesiog nėra.

Jei žmonės, bandydami užbėgti už akių neva potencialiai atnešam skaičiaus 13 pavojui, jaučiasi saugiau – puiku. Tačiau ar tai nėra eilinis savęs apgaudinėjimas? Žvelgiant į statistinius duomenis, 13-tojo penktadienio dieną nelaimių nutinka ne ką daugiau nei kurią nors kitą dieną, tiesiog visus neigiamus įvykius mes esame linkę hiperbolizuoti ir jų priežastis sieti būtent su data.

Svarbiausia nepamiršti, jog mintys linkusios materializuotis (ir patirtis sako, jog blogos – dažniau nei geros). Neužprogramuokite save neigiamai patirčiai: jei skaičius 13 jums bus asmeniškai išskirtinis, tai tik gerąja prasme. Beje, būsimos nuotakos, planuojančios savo vestuves, turėtų žinoti, jog būtent tokiai dienai (penktadieniui, 13-tajai) derėtų suskubti rezervuoti vietą ceremonijai: pasak astrologų, tai – pats geriausias metas pradėti ilgą ir laimingą gyvenimą kartu!