Bendri

Kūčių burtai, pritaikyti atlikti čia ir dabar

Daugelis jaunuolių laiką mieliau leidžia užsidarę savo kambaryje žiūrėdami į planšetę, o ne kartu su šeima. Šiuolaikinės moterys neretai yra tokios užsiėmusios, jog rizikuoja pamiršti kelią į virtuvę. Giminystės ryšiai tampa vis mažiau reikšmingi, tad daugelis nebeprisimename, kada kalbėjomės su teta ar lankėme senelę. Ne veltui teigiama, jog Kūčios – stebuklų metas: net didžiausios darboholikės, užsirišusios prijuostę, prisideda prie 12 patiekalų gamybos, už bendro stalo susėda ilgus mėnesius nesimatę artimieji ir pradeda gailėtis dėl buvusio pykčio ar laiko trūkumo bendravimui. Nieko keisto, jog net patys praktiškiausi mielai traukia iš po staltiesės šiaudą ar meta obuolio žievę per petį: nereikia tikėtis, jog šventiniai Kūčių burtai bus tokie populiarūs kaip anksčiau, tačiau norėtųsi, jog išliks šiuos praktikuojančių ir pastariesiems nebus lemta nugrimzti į užmarštį. Juk, šiaip ar taip, Kūčių burtai yra svarbi mūsų senosios kultūros dalis.

Viena iš priežasčių, dėl kurių Kūčių burtai tapo vis rečiau praktikuojami – pasikeitusios gyvenimo sąlygos: didmiestyje rasti mišką ar vandens eketę gana sudėtinga, o ir bėgti nuogam aplink trobą nelabai yra sąlygų…Visgi iš gausios „skrynelės“ tikrai galima atrasti burtų, kuriuos įmanoma atlikti namų sąlygomis be ypatingo pasiruošimo. Tiesa, pastarųjų nebūtina priimti „už gryną pinigą“: tai greičiau yra turininga laiko praleidimo forma.

Burtai ateities spėjimui

 • Šiaudo traukimas – bene pirmasis burtas, kuris, pagalvojus apie Kūčias, šauna į galvą. Pastarasis gali ne tik tapti pramoga, bet ir suteikti šventinei Kūčių vakarienei dar didesnio išskirtinumo – juk ne kasdien po staltiese pasidedi ir ryšulėlį šieno. Burto esmė paprasta: tereikia nežiūrint kiekvienam išsitraukti po šiaudą ir pagal šio dydį bei formą prognozuoti ateitį. Ilgas šiaudas – ilgas gyvenimas, trumpas – vargai, storas – turtai, varpa – vaisingumas, pinigai, ištraukta tarp šiaudų įsimaišiusi gėlė su žiedu – meilė, santuoka.
 • Galima tam tikrus simbolinius daiktus (žiedas – santuoka, moneta – pinigai, augalo lapas – sveikata ir panašiai) paslėpti po indeliais, šiuos sumaišyti ir, pasirinkus vieną, pažiūrėti, ką žada likimas.
 • Vienoje stalo pusėje reikia uždegti žvakę, kitoje į dubenį įdėti suglamžytą popierių: kokį simbolį primins ant sienos matomas pastarojo šešėlis, tokia ateitis ir laukia.

Meilės burtai

Visais laikais meilė užėmė svarbią vietą ir ją būdavo bandoma prisišaukti įvairiais būdais, burtai – vienas jų.

 • Jei, numetus batą per petį, šis atsisuka kulnu į duris – santuokos nesimato, jei priekiu – tikėtina, jog teks palikti gimtuosius namus ir pradėti sukti savo šeimos lizdelį.
 • Reikia iš dubens čiupti saują kūčiukų ar riešutų ir šiuos suskaičiuoti: porinis skaičius reiškia antrąją pusę.

Jei, būnant šeimos apsuptyje, nesinori rodyti savo suinteresuotumo meilės klausimu, galima išbandyti ir „privačius“, vienumoje atliekamus burtus.

 • Į dubenį įpilama vandens ir ant jo uždedamas šiaudas. Jei naktį aplankys sapnas, jog eini tiltu per upę ir sutinki vyrą, pastarasis bus tas vienintelis.
 • Būsimąją vyrą į sapną prisišaukti padės ir…po pagalve padėtos vyriškos kelnės.
 • Jei per Kūčių vakarienę prisivalgysite silkės, nepamirškite prie lovos pasidėti stiklinės vandens – ne tik troškulį numalšinsite, bet ir išsibursite. Vyras, kuris per sapną paduos tą stiklinę vandens, tikėtina, ir bus antroji pusė.
 • Jei turite kelis pretendentus/pretendentes į savo širdį, surašykite jų vardus ant lapelio ir šiuos padėkite po pagalve. Ryte, vos tik atsibudus, nežiūrėdami išsitraukite vieną – tai ir bus tikrosios meilės vardas.

Burtai finansinės sėkmės prisišaukimui

Kūčios – viena dvasingiausių dienų metuose, tačiau ir per jas nebuvo pamiršta apie turtus ir ateinančių metų finansinę sėkmę. Tuo tikslu buvo pasitelkiami atitinkami burtai.

 • Užsigrūdinę ir ekstremalesnių pojūčių nesibaiminantys gali prisiberti į vonią su šaltu vandeniu auksinių ar sidabrinių monetų (vietoje šių puikiai tiks ir juvelyriniai dirbiniai) ir jame išsimaudyti. Taip tikimasi prisišaukti finansinę sėkmę.
 • Nuosaikesnis variantas – Kūčių dieną nepamiršti nešiotis kišenėje monetų.
 • Kūčių vakare, einant miegoti, po pagalve reikėtų pasidėti dvigubą lazdyno riešutą, o atsikėlus jį įsidėti į piniginę ir nešiotis – pinigų stygiaus turėtų nesijausti visus metus.

Kai, po ilgų Kūčių vakarienės pokalbių, pritrūksta žodžių burtai gali tapti turininga laisvalaikio praleidimo forma vėl atnešančia jaukų šurmulį į susirinkusiųjų ratelį. Pastarieji gali tapti unikalia tradicija ir dar viena priežastimi, dėl kurios bus laukiama šios šventės.

 

Parašykite komentarą