Šiuolaikiniuose automobiliuose labai didelis dėmesys yra sutelkiamas į jų ekologiškumą, todėl gamintojai deda visa pastangas kad kiek įmanoma labiau sumažinti išmetamų dujų kiekį arba bent jau sumažinti kenksmingų dalelių jose. Tam tikslui automobiliuose yra montuojami katalizatoriai, kurių paskirtis ir yra minimizuoti anglies dvideginio (CO2) kiekį automobilio išmetamosiose dujose. Šie prietaisai yra ganėtinai efektyvūs, tačiau efektyviam jų darbui yra reikalinga pastovi kontrolė ir tinkamų sąlygų sukūrimas. Lambda zondas yra sukurtas tam, kad stebėtų išmetamųjų dujų sudėtį ir perduotų duomenis į Elektroninio valdymo bloką, kuris savo ruožtų gali kontroliuoti paduodamo į cilindrus kuro kiekį tam, kad gautųsi maksimaliai efektyvus oro ir kuro mišinys.
Toks gana nestandartinis pavadinimas yra atsiradęs iš Graikų kalbos raidės „λ“, kuri automobilinėje pramonėje parodo oro perteklių oro/kuro mišinyje. Tai yra vienas svarbiausių daviklių automobilyje. Prietaisas tiesiogine žodžio prasme „skaičiuoja“ deguonies kiekį išmetamosiose dujose. Tai daryti padeda lambda zonde esantis deguonies daviklis – du elektrodai: vidinis ir išorinis. Išorinis yra gaminamas iš metalo su keramikiniais izoliatoriais ir jo antgalis yra padengtas platina, kas daro jį labai jautriu deguoniui. Vidinis elektronas yra gaminamas iš cirkonio ir palaiko darbinę temperatūra iki 1000 °С. Dėl šios priežasties davikliai yra komplektuojami su pakaitinimo elementu.
Deja, bet kaip ir daugelis kitų automobilių dalių, lambda zondas nėra amžinas ir reguliariai turėtų būti keičiamas. Jo tarnavimo laikas priklauso nuo automobilio eksploatavimo sąlygų, tačiau vidutinis naudojimo pakanka maždaug 40-80 tūkstančių kilometrų. Pagrindiniai prietaiso gedimo rodikliai yra: